wizyt: 6814

NEWS

Pomnik Kunegundy coraz bliżej.

04 Gru. 2011

wizyt : 6814

zobacz wszystkie »

Pomnik Kunegundy coraz bliżej.

W pierwszy grudniowy wieczór, w Sali Widowiskowej MDK Muflon w Sobieszowie, odbyła się w uroczystej oprawie prezentacja wyników konkursu na projekt pomnika Kunegundy – księżniczki z Zamku Chojnik. Pomysłodawca i zarazem organizator prezentacji, Pan Janusz Wojtas, omówił kolejne etapy konkursu. Uzupełnieniem legendy o Kunegundzie był film zrealizowany przez Tadeusza Siwka pod tytułem „Duchy Zamku Chojnik”. Film opowiadał o genezie powstania zamku Chojnik i związanymi z nim faktami oraz podaniami. Po projekcji filmu rozdane zostały materiały przedstawiające życiorysy dwóch Kunegund (Szwabskiej i z Haliczów), które żyły na tych ziemiach w epoce Średniowiecza. Imprezę uświetnił krótki koncert. Po części artystycznej odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu na projekt pomnika Kunegundy. Nagrody (pieniężne i pamiątkowy dyplom) wręczył Prezydent Miasta Jeleniej Góry Pan Marcin Zawiła.
Z rąk prezydenta nagrody otrzymali: za pierwsze miejsce - Adrian Wójtów, drugie miejsce - Marcin Znamienkiewicz.
Punktem kulminacyjnym wieczoru była prezentacja modeli pomników wykonanych z gliny i drewna. Sam pomnik Kunegundy ma mieć naturalną wielkość.
Janusz Wojtas chciałby, aby pomnik księżniczki stał się atrakcją turystyczną, którą odwiedzaliby turyści idący lub wracający z Zamku Chojnik. Pomocną dłoń w realizacji marzenia pomysłodawcy już wyciągnęła Fundacja Ziemi jeleniogórskiej „Obeliscus”, do której należy Janusz Wojtas.
Sama Kunegunda – zgodnie z legendą (posłała na niechybną śmierć setki kandydatów do jej ręki, którzy nie poradzili sobie z postawionym warunkiem objechania konno murów zamku i wpadali w przepaść) – pozostaje symbolem rozkapryszenia i braku czułości. Według podania sama popełniła samobójstwo, kiedy jeden z rycerzy – sprostawszy warunkowi – odjechał w siną dal doprowadzając księżniczkę na skraj rozpaczy.

RSS :

Bądź zawsze na bieżąco dzięki naszemu kanałowi rss :zobacz źródło »
Katalog stron internetowych : katalog.is24.pl projektowanie stron internetowych jelenia góra telewizja cyfrowa jelenia góra